Product Attributes
| Collection | Ultimateflex Select Bowman II |
|---|---|
| Color | Waxwing Pine |
| Construction | Flex |
| Shape | Plank |
| Species | Pine |
| Surface Type | N/A |
| Edge | Painted Bevel |
| Application | Residential |
| Size | 6" X 48" |
| Width | 6" |
| Length | 48" |
| Thickness | 2 mm |
| Attached Pad | Vinyl Tile |
| Location | On, Above or Below Grade |
| Look | Wood |
| Installation Method | Glue Down |
| Description | Flexible vinyl plank flooring that's 100% waterproof, easy to clean, simple to repair, and features an enhanced wear layer for added protection against everyday wear and tear. |


